Když mluvíme o různých systémech a soustavách v lidském těle, velmi často opomíjíme právě lymfatickou soustavu. Lymfatická soustava přitom spolu s kardiovaskulárním systémem tvoří oběhovou soustavu. To znamená, že kromě krevních cév a žil se ve vašem těle nacházejí také lymfatické cévy. Nimi proudí životodárná lymfa, nezbytná pro správnou funkci imunitního systému.
Lymfatický systém je nepostradatelnou součástí těla každého člověka. Pomáhá odvádět toxiny, bojovat proti infekcím a udržovat rovnováhu tekutin. Když ale lymfatický systém nefunguje správně, přijde na scénu několik zdravotních potíží a problémů. K těm nejčastějším patří otoky a oslabená imunita. Víte, co vám nebo vašemu blízkému pomůže podpořit zdraví lymfatické soustavy a správné proudění lymfy? Čtěte dále, zjistěte více a objevte masážní pomůcky z naší nabídky.
Lymfa je tekutina, která obsahuje a transportuje bílé krvinky. Zároveň odvádí odpadní látky z tkání do krve. Spolu s lymfatickými cévami, uzlinami, slezinou, brzlíkem a dalšími orgány tvoří lymfatický systém. Celý tento systém se stará o to, aby lymfa proudila v těle tak, jak má a aby docházelo k její filtraci v lymfatických uzlinách. Mezi hlavní úkoly lymfatického systému tedy patří:
Pokud z nějakého důvodu lymfatický systém nefunguje správně, může to vést k:
Pokud vás nebo vašeho blízkého trápí problémy s lymfatickým systémem vážnějšího charakteru, neměli byste odkládat návštěvu lékaře a odborné vyšetření. Ten na základě výsledků vyšetření doporučí vhodnou léčbu, která obvykle sestává z:
Je hned několik způsobů, jak podpoříte zdravé proudění lymfy a také celého lymfatického systému.
1. V první řadě vsaďte na zdravou a vyváženou stravu. Dbejte na dostatečný příjem všech potřebných živin, vitamínů, minerálů, antioxidantů a podobně. Klíčový je také pitný režim. Pokud tělu nedodáte dostatek tekutin – primárně čisté vody, budete dehydrováni. To přímo ovlivňuje několik mechanismů a procesů v těle, mezi nimi i proudění lymfy. Pitný režim můžete doplnit o bylinné čaje na podporu proudění lymfy s obsahem přesličky, měsíčku, pampelišky a podobně.
2. Hýbejte se. Víme, že v důsledku vyššího věku a různých zdravotních problémů může být možnost pohybu omezena. Pokud to ale zdravotní stav dovoluje, dopřejte si procházku, případně si jděte zaplavat.
3. Vyzkoušejte domácí lymfodrenáž nebo domácí lymfatickou masáž. Doporučuje se, aby manuální lymfatickou masáž prováděl odborník, nakolik je důležité použití správné techniky, tlaku a podobně. Některé techniky se však můžete naučit i doma – doporučujeme vám nejprve prokonzultovat tuto možnost s lékařem.
Lymfodrenáž je speciální typ techniky, resp. terapie lymfatického systému. Pomáhá zmírňovat otoky a napomáhá správné funkci lymfatického systému. Kromě toho také zlepšuje krevní oběh. Lymfodrenáž funguje na principu mechanické stimulace a podpoře v odbourávání nadbytečných tekutin a odpadních látek.
Jak jsme zmínili, před tím, než se pustíte do domácí lymfodrenáže, poraďte se s odborníkem. Tato terapie totiž není vhodná pro každého. Nedoporučuje se například v případě akutní infekce, vážných onemocnění srdce, akutní trombózy, nádorových onemocnění, pokročilých lymfedémech a podobně.
Pokud vám lékař domácí lymfodrenáž povolí, investujte do správných pomůcek – na manuální nebo strojní lymfodrenáž a nastudujte si správný postup.
Chcete-li podpořit zdraví lymfatického systému, musíte se soustředit nejen na domácí masáž, ale především na zdravý životní styl, vyváženou stravu, příjem tekutin a samozřejmě dostatek pohybu. Jen tak pomůžete lymfě správně proudit a postarat se o silný imunitní systém a detox těla.
Chcete pomoci vašemu blízkému zvýšit pohybovou aktivitu?
Zdravotní potíže, omezení a přibývající věk často komplikují pohyb a s ním i každodenní fungování. Existuje však velké množství pomůcek, které mu mohou pomoci. Podívejte se na náš sortiment pomůcek při chůzi a pomozte vašemu blízkému zůstat aktivním.
Vytvořila digitální agentura Ametica.