Potřebujete pomoci? Zavolejte nám
+421 911 717 966
(Po - Pá: 9:00 - 17:00)
Kategorie produktů
Filtrování produktů

Cena

Cena

Barva

Barva
  • Šedá (4)
  • Hnědá (3)
  • Bílá (1)

Nosnost

Nosnost

Materiál

Materiál
  • PVC
  • nerez
Rozměry

Délka

Délka

Výška

Výška

Šířka

Šířka
Potřebujete poradit?
+421 911 717 966
info@izdrav.cz

Inkontinence

Být odkázán na pomoc jiné osoby není snadné. Především při intimních záležitostech jako je vyprazdňování či provádění hygieny to může být pro seniory a imobilní pacienty nejen fyzicky, ale i psychicky náročné. Pokud se k onemocnění navíc přidruží zdravotní komplikace, jako například inkontinence, může se stát, že se váš milý blízký bude stydět a cítit se nekomfortně.

Jak vy, tak i váš blízký si ovšem musíte uvědomit, že inkontinence je zdravotní problém, za který daný člověk nemůže. Správným přístupem k péči o pacienta, trpělivostí a s vhodnými pomůckami můžete vašemu blízkému pomoci tyto choulostivé situace zvládnout o něco snadněji. Co byste tedy o inkontinenci měli vědět a které pomůcky se vám mohou při péči o imobilního inkontinentního člověka sejít?

 

Co to vlastně je inkontinence?

O inkontinenci mluvíme tehdy, když dochází k nedobrovolnému a nekontrolovatelnému úniku moči nebo stolice. Jde o problém, který se sice může objevit i u mladších lidí, ale nejčastěji potrápí právě seniory a ležící pacienty. S přibývajícím věkem ztrácejí svaly svoji sílu a pružnost, a jinak to není ani při svalech pánevního dna a močového svěrače. U pánů jsou zase nejčastější příčinou inkontinence problémy s prostatou. Mezi další příčiny vzniku inkontinence patří například i úrazy páteře a operace.

Je důležité uvědomit si, že inkontinenci váš blízký ovlivnit neumí. Nepřichází s žádným varováním a pacient zjistí, co se děje, až když už je pozdě. Měli byste proto vždy situaci řešit trpělivě a klidně. S velkou pravděpodobností je tento problém totiž nepříjemnější a zahanbující právě pro vašeho „pacienta“ než pro vás jako „pečovatele“.

 

Jak na péči o ležícího pacienta s inkontinencí?

Základem by měla být pravidelná hygiena. Celotělová koupel imobilních pacientů se doporučuje provádět jednou týdně, ale mytí intimních partií je třeba provádět na denním pořádku, podle potřeby i vícekrát denně. Poslouží vám k tomu mokrý hadřík nebo ručník, pokaždé čistý. Moč a stolice totiž obsahují enzymy, které mohou způsobit podráždění a poškození pokožky, čímž vytvářejí prostředí pro vznik infekcí, opruzenin a zánětů. Jaké zásady hygienické péče byste měli dodržovat?

  • Pravidelnou výměnu plenek, podložek a jiných pomůcek.
  • Důkladné mytí pomocí hadříků po každé potřebě, popřípadě vždy, když je to nutné.
  • Dezinfekci používaných pomůcek jako jsou podložní mísy, sběrné sáčky na moč a podobně.
  • Používání vhodných inkontinenčních pomůcek, například speciálních fixačních kalhotek, podložek pro inkontinentní pacienty nebo plenek, které jsou určeny přesně pro tento účel.

Pomůcky pro inkontinenci pro seniory a imobilní pacienty

Používání plenek, vložek a jiných inkontinenčních pomůcek je v podstatě samozřejmostí. Existují však i další specifické pomůcky pro imobilní pacienty a seniory trpící inkontinencí, jako jsou irigátory, podložní mísy a urinální kapsy, o kterých si nyní povíme více. Měly by být součástí vaší výbavy péče o pacienta i v domácím prostředí.

 

Láhev na moč a sběrný sáček na moč pro imobilní pacienty

Láhve na moč slouží k zachytávání moči imobilních pacientů. Známe několik typů, přičemž jednotlivé druhy se liší na základě toho, jestli jsou určeny pro ženy nebo muže (tzv. bažanty). Láhve na moč pro ženy i pro muže bývají vyrobeny z nerozbitného plastu se zaoblenými hranami, takže nejsou obtížné a současně nehrozí riziko rozbití a případného poranění.

V závislosti na zdravotním stavu vašeho blízkého a jeho mobility může láhev použít sám a provést malou potřebu, aniž by vstal z postele. Pro takové pacienty je vhodné na postel namontovat držák na láhev, ze kterého ji v případě potřeby vyjme, provede potřebu a následně ji odloží zpět. Tento jednoduchý způsob mohou provádět i ženy. Pro ně totiž existují speciální nálevky, které jim umožňují provést potřebu do láhve i v poloze ležmo.

 

Sběrný sáček na moč pro imobilní pacienty

Sběrné sáčky na moč, nazývané také urinální sáčky, jsou způsobem, jak zachytávat moč pacientů s urostomií (vývodem z močového měchýře) nebo ležících pánů. Jedná se o sáček s hadičkou, který se na jedné straně připevní o vývod nebo urinální kondom a pomocí hadičky odvádí moč do sběrného sáčku. Sáček můžete blízkému připevnit na bok postele nebo invalidního vozíku, díky čemuž může provést malou potřebu kdykoli a kdekoli, aniž by se musel bát, že se pomočí. V závislosti na velikosti sáčku a četnosti vylučování se bude lišit i to, jak často bude potřeba sáček vyměňovat. Nikdy byste však neměli nechávat jednu kapsu déle než 3 dny.

 

Podložní mísy jako pomoc při provádění potřeby ale i hygieny

Podložní mísy jsou pomůcky, které usnadní ležícímu seniorovi nebo pacientovi provádění potřeby, ale použít je lze i jako pomůcku při mytí a hygieně. Jak je potřeba podložnou mísu použít můžete tušit již z jejího názvu. Mísa se podkládá pod pozadí pacienta tak, aby zúžená část směřovala k hlavě a rukojeť k chodidlům.

 

Irigátory

U ležících pacientů se často stává, že vlivem nedostatku pohybu a tělesné aktivity se může objevit zácpa či jiné problémy při vylučování. Irigátory jsou zdravotnické pomůcky, které slouží k zavedení klystýru a výplachu střev. Často se používají právě při problémech jako je zácpa, ale také z preventivních důvodů. Přestože se vám může zdát, že se nejedná o zrovna příjemnou záležitost, vašemu imobilnímu blízkému mohou pomoci. Při výplachu se totiž z konečníku vyplaví nahromaděná stolice, hnilobné produkty a bakterie, čímž se snižuje riziko vzniku infekce, případně jiných zdravotních obtíží.

 

Spodní prádlo – inkontinenční kalhotky zabrání malým „nehodám“

Zmírnit nejistotu a strach z možného úniku moči mohou vašim blízkým pomoci i inkontinenční kalhotky. Existuje několik typů a provedení, které se rozdělují podle závažnosti inkontinence – od lehkých stadií až po ty těžké. Najdete takové, které jsou unisex, a tedy vhodné pro pány i dámy, a pak zase takové, které jsou určeny pouze pro dámy nebo pány.

V souvislosti s tím, zda má váš blízký lehčí nebo těžší formu inkontinence, můžete pak sáhnout například po PVC kalhotkách pro seniory, které slouží jako fixace pro inkontinenční spodní prádlo. Toto spodní prádlo je vyrobeno z absorpčních materiálů. Zadržuje vlhkost i zápach, díky čemuž se váš blízký bude cítit „v suchu“ a podle možností normálně.


Zobrazit celý popis kategorie

Počet výsledků

1 - 8 z 8 produktů

Řazení produktů

Řazení produktů
FILTROVAŤ PRODUKTY
Všechna práva vyhrazena © Igor Vlk - soukromá firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationclockcrosschevron-downmove