Potřebujete pomoci? Zavolejte nám
+421 46 5465546
(Po - Pá: 8:00 - 15:00)
Kategorie produktů
Filtrování produktů

Cena

Cena

Barva

Barva
  • Bílá (2)
  • Modrá (2)

Nosnost

Nosnost

Materiál

Materiál
  • pěna
Rozměry

Délka

Délka

Výška

Výška

Šířka

Šířka
Potřebujete poradit?
+421 46 5465546
info@izdrav.cz

Dekubity a polohování

Zhoršený zdravotní stav pacientů může přispět ke vzniku proleženin. Lidé, kteří dlouhodobě sedí na invalidním vozíku nebo leží na lůžku, mohou trpět lokálními poraněními kůže a tkání – takzvanými dekubity. Dekubity výrazně komplikují péči o pacienta a zvyšují riziko infekčních onemocnění.

Typická místa, kde se mohou objevovat, jsou lokty, ramena, oblast kyčlí, paty, kotníky, záda, ale také na zadní části hlavy a po bocích. Na tyto části lidského těla je během ležení vyvíjen největší tlak.

 

Co jsou dekubity?

Dekubity, jinak nazývané také proleženiny, nejsou nemocí jako takovou. Vždy se objevují ve spojení s jinými onemocněními. Proleženiny jsou poranění kůže a buněčné tkáně, které primárně způsobuje dlouhodobý tlak na kůži. Taková tlaková rána vzniká přerušením oběhu krve ve tkáních a jejím následném nedokrvení. Postihuje kůži, svaly, šlachy a kosti.

 

Jak se liší jednotlivé stupně dekubitů?

  1. Stupeň: Oblast proleženiny má červené zbarvení, které nevybledne ani po uvolnění tlaku. Rána je teplá na dotek, kůže zatím není porušena a nedochází k bolesti.
  2. Stupeň: Otevřená rána, která může vypadat jako neporušený nebo prasklý puchýř naplněný tekutinou. V tomto stupni již vzniká lokální bolest.
  3. Stupeň: V důsledku poškození povrchu kůže má rána kráterovitý vzhled se ztrátou kožního krytu. Hloubka rány se liší podle místa výskytu. Při této fázi je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Bolest se začíná stupňovat.
  4. Stupeň: Kritický stupeň, který vyžaduje lékařskou péči. Rána je velmi poškozená a dochází ke ztrátě kůže. Tato fáze postihuje okostici, kosti a klouby. Bolest je nesmírně silná. Rána může být příčinou septického stavu. Septický šok vznikne jako odpověď organismu na těžkou infekci.

Jak ošetřovat dekubity?

Ošetřování dekubitů by mělo odpovídat stupni, ve kterém se pacient nachází. Hojení dekubitů zahrnuje zejména chirurgické ošetření, vlhkou terapii, boj proti infekci, zmírnění bolesti a správnou výživu. Každé domácí ošetření by mělo být konzultováno s lékařem, jelikož se jedná o vážný a bolestivý stav pacienta.

 

Jak předcházet dekubitům?

> Polohování pacienta: Nejdůležitější a účinnou prevencí je zmírnění tlaku neustálým polohováním pacienta. Vhodné je použít antidekubitní podložky nebo antidekubitní matrace. Matrace a podložky svým složením a ortopedickými vlastnostmi usnadňují dlouhodobý pobyt na lůžku.

> Pomůcky k prevenci vzniku dekubitů: Na trhu je množství pomůcek, které se liší svým tvarem a materiálem. Principem těchto pomůcek je rozložit tlak na větší plochu, čímž odlehčí často namáhané části těla. Například polohovací polštář je skvělým pomocníkem pro lidi se sníženou pohyblivostí. Často tyto polštáře bývají vyrobeny z omyvatelných a dezinfikovatelných materiálů, které brání infekci. I při používání těchto typů pomůcek je však stále třeba pacienty polohovat.

> Důkladná hygiena: Součástí prevence vzniku proleženin je i hygienická péče. Pacienti se špatnou hygienou či inkontinencí jsou totiž mnohem náchylnější ke vzniku proleženin. Tato prevence zahrnuje časté sprchování, mytí, výměnu plenek, výměnu spodního a ložního prádla. Sprchování bývá často náročné pro pacienta i pro ošetřující osobu. K překonání problémů při sprchování je vhodné nachystat pacientovi židli nebo zvedák. Pečující osoba pak může v klidu důkladně umýt celé tělo pacienta.


Zobrazit celý popis kategorie

Počet výsledků

1 - 23 z 23 produktů

Řazení produktů

Řazení produktů
FILTROVAŤ PRODUKTY

Levabo klín

Skvělý pomocník pro lidi se sníženou pohyblivostí a pro seniory. Vhodný k léčbě dekubitů.

941 Kč – 979 Kč s DPH
Všechna práva vyhrazena © Igor Vlk - soukromá firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationclockcrosschevron-downmove