Mnozí lidé mají potíže dosáhnout kvalitního spánku. Kromě toho je kvalita spánku často podceňována, a ne každý ji považuje za důležitou. Kvalitní spánek je však jedním ze základních pilířů nejen fyzického, ale také psychického zdraví. To, jestli se vyspíte dobře, přitom ovlivňuje hned několik faktorů – například váš životní styl, spánkový režim, postel, matrace a samozřejmě i kvalitní polštář na spaní.
Dobře zvolený polštář totiž poskytuje oporu hlavy, krční páteře a pomáhá vám zachovat si během spánku optimální polohu. Tím přímo ovlivňuje zdraví páteře a pomáhá předcházet bolestem zad, krku i hlavy. Pro chronické pacienty nebo seniory je dobrý polštář nesmírně důležitý, neboť může výrazně ovlivnit míru bolestí kloubů i svalů. Podívejte se spolu s námi na to, jak by měl vypadat vhodný polštář na spaní a najděte takový, jenž vám nebo vašim blízkým přinese kvalitní a ničím nerušený spánek.
Asi bychom jen stěží našli jeden polštář vyhovující všem lidem stejně. Na jedné straně má totiž každý člověk rozličné nároky na polštář samotný, na druhé straně hrají svou roli také faktory jako zdravotní stav, poloha ve spánku nebo dokonce roční období. Co byste tedy měli vzít v úvahu při výběru nového polštáře pro sebe nebo vašeho blízkého?
To, v jaké poloze máte ve zvyku spát, je pro výběr toho nejlepšího polštáře na spaní opravdu klíčové. Pro každý typ spáče je totiž vhodný jiný typ polštáře.
Spánek na zádech
Pokud zvyknete vy nebo váš blízký spát převážně na zádech, vhodnou volbou pro vás bude vyšší a středně měkký polštář. Polštář však nesmí být příliš vysoký, abyste neměli hlavu příliš zvednutou. Páteř má být v její přirozeně zakřivené poloze a polštář má poskytovat oporu pro ramena a krk. Pokud zvyknete spát na zádech, je pro vás vhodný anatomický polštář.
Spánek na břiše
Pro spáče na břiše se doporučuje měkký a nízký polštář, který se přizpůsobí hmotnosti vašeho těla, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování páteře. Někteří výrobci dokonce nabízejí polštáře určené vysloveně ke spaní na břiše. Zaručují, že nebudete mít hlavu zvednutou příliš vzhůru a páteř v nepřirozené poloze.
Spánek na boku
Pokud spíte nejraději na boku, sáhněte po vyšším a tvrdším polštáři. Potřebujete totiž poskytnout správnou podporu ramenům, krku a páteři. Při spaní na boku by měla být vaše páteř vždy v rovině a hlava by se neměla zaklánět – ani dozadu, ani do boků. Opět je vhodné vybrat anatomický polštář pro co nejlepší oporu.
Nejčastější zdravotní potíže ovlivňující výběr polštáře jsou různé alergie a také problémy s páteří – většinou krční. Při alergiích hraje důležitou roli především materiál, ze kterého je polštář vyroben. Vhodné jsou například polštáře z dutého vlákna a paměťové pěny se snímatelnými a pratelnými potahy. Pokud vás trápí potíže s krční páteří, opět se doporučuje sáhnout právě po anatomicky tvarovaném polštáři.
Při výběru polštáře se můžete setkat s různými názvy. My jsme již několikrát zmínili anatomický polštář, ale časté jsou i názvy jako zdravotní, ergonomický nebo ortopedický polštář. V zásadě by se dalo říci, že se jedná o tentýž typ polštářů. Jejich úkolem je zajistit správnou polohu těla během spánku, podpořit hlavu, krk, páteř i ramena. Zdravotní polštáře disponují licencí a byly vytvářeny pod dohledem odborníků. Máte při nich tedy jistotu, že nekupujete „kočku v pytli“. Ortopedické a ergonomické polštáře jsou v podstatě všechny polštáře, jejichž úkolem je zlepšit kvalitu spánku.
Anatomický polštář poznáte podle jeho specifického tvaru dvojité vlnovky přizpůsobené tvaru lidského těla. Díky tomuto zakřivení zmírňuje tlak v oblasti šíje a umožňuje svalům během spánku úplné uvolnění. Kromě toho přináší anatomický polštář úlevu při bolestech krční páteře a může dokonce pozitivně ovlivnit noční chrápání nebo neklidný spánek.
Anatomické polštáře mají pevný tvar. Najdete je však v různých velikostech. Je tedy potřeba, vybrat si vám vyhovující velikost. Jen tak totiž polštář bude moci splnit svůj úkol – zajistit vám kvalitní spánek. Při ležení na anatomickém polštáři by měla vyšší strana poskytovat oporu krku, hlava by měla být v prohloubené části polštáře a ramena by měla ležet volně na matraci.
Kromě klasických nebo anatomických polštářů jsou dostupné například i malé polštářky s rozličnými náplněmi. Oblíbené jsou například polštářky se sušenou levandulí, jejíž vůně má uklidňující účinky. Najdete však také polštáře s mátou a šalvějí, které napomáhají lepšímu dýchání, čímž zároveň zvyšují kvalitu spánku.
Polohovací polštáře jsou určeny především pro lidi se sníženou pohyblivostí. Umožňují jim změnit polohu, čímž se zmírňuje tlak na jednotlivé části těla, zamezuje se vzniku proleženin a zlepšuje se kvalita spánku. Některé typy polohovacích polštářů používají také mladší a zdraví lidé. Jde především o úzké a dlouhé polštáře určené na spaní na boku, oblíbené například u budoucích maminek.
Vytvořila digitální agentura Ametica.