Někdy může být i obyčejné ranní vstávání z postele překonáním sebe samého. Po operacích, s přibývajícím věkem, při bolestech kyčlí, kolen nebo páteře, je i tento rutinní úkon náročnější než kdysi. Máme však pro vás jednoduché řešení. Existuje totiž množství pomůcek, které slouží jako opora při vstávání pro mobilnější pacienty. Vy či váš blízký díky nim budete moci vstát z postele rychleji, s menší námahou, a hlavně bez pomoci druhých. Pojďme se na ně podívat.
Tato pomůcka pomůže hned dvakrát: nejprve poskytne oporu při sedání si na posteli, no a pak se o ni lze zapřít i při vstávání z postele. Je to nejběžnější a nejpoužívanější pomůcka při vstávání z postele. Má podobu univerzální rukojeti, vhodné zejména pro postele s lamelovým roštem a rámem nebo pro polohovací postele. Pacientovi dodá pocit jistoty při vstávání a možnost relativně snadno se postavit bez pomoci jiných.
Její instalace je opravdu hračka. Montáž trvá méně než 5 minut a není k ní zapotřebí žádné nářadí ani technické nadání, takže ji zvládne každý. Jedinou nevýhodou bude zřejmě její nosnost. Je určena jen do 100 kg hmotnosti pacienta, což těžším lidem, zejména mužům, nemusí vyhovovat. Na druhé straně je ale výborným a ověřeným pomocníkem všech lidí, kteří mají problém i se samotným sedáním na posteli.
Jak je patrné na obrázku, námi doporučená pomůcka pro vstávání je k posteli stabilně připevněna. To ovšem nemusí vyhovovat každému. Pokud si myslíte, že by vám nebo vašemu blízkému nevyhovovala, vybrali jsme pro vás další vhodné alternativy.
Chodítko už určitě znáte. Je primárně určeno na oporu při chození, ale využití má mnohem širší. Jelikož jde o stabilní pomůcku, pomůže i při vstávání a sedání. Jeho výhodou je, že se o něj můžete pevně opřít dvěma rukama, což mnohým lidem dává pocit lepší stability.
Existují různé druhy chodítek, ale na vstávání jsou vhodné buď chodítko 2v1 nebo pevné chodítko. Na nožičkách mají pryžové koncovky, díky kterým nekloužou po podlaze a zajišťují stabilitu. Chodítko nejčastěji využívají právě méně mobilní senioři. Svůj úkol však splní i u lidí po operacích. V prvních dnech či týdnech rekonvalescence jim pomůže při chození, později jej lze využít už jen ke vstávání a sedání ze židle, postele ale třeba i WC.
Pro lidi, kteří berle používají i při chůzi, je samozřejmostí, že je využijí i při vstávání z postele nebo židle. Pokud však se samotnou chůzí problém nemáte, zřejmě vás ani nenapadlo, že by berle mohly být nápomocné i vám. Někdy jsou ale ta nejlepší řešení zároveň ta nejjednodušší.
Berle jsou pro vstávání vhodné pro lidi, kteří mají relativně dobrou stabilitu, ale přesto se potřebují o něco zapřít. Jejich výhodou je, že vám na posteli nebude nic překážet. Stačí si je nechat někde po ruce. Za zmínku stojí i jejich cena, jelikož ze všech zmíněných pomůcek vás koupě berle vyjde cenově nejlépe.
Tyto pomůcky jsou pro některé lidi jedinou možností, jak se bez větších problémů ráno dostat z postele. Na co se však často zapomíná, je samotná postel – protože i její parametry do velké míry ovlivňují to, jak se nám z ní ráno vstává.
Základem je výška postele. V ideálním případě by postel měla mít vyvýšený rám nebo alespoň hrubou matraci. Aby bylo vstávání co nejjednodušší, měla by sahat přibližně do výšky mezi koleny a hýždím – a tedy zhruba do poloviny stehenní kosti. Zároveň by při sezení na ní měla být chodidla pevně na zemi.
Právě taková výška je pro vstávání ideální, jelikož nezpůsobuje námahu kyčelním kloubům. Naopak vstávání z hlubokého posedu, kdy jsou při sezení na posteli kolena sehnutá v pravém úhlu, nebo dokonce ještě níž, zatěžujete kyčle více a můžete se opravdu potrápit. Důležité je také to, aby matrace převyšovala hranu postele. Pokud je hrana vyšší než matrace, bude tvořit jakousi zábranu, ze které se bude vstávat opravdu těžko.
Pokud tedy náhodou vybíráte novou postel, myslete na tyto rady. S přibývajícím věkem totiž začínají trpět klouby každého z nás, kvůli čemuž se problémy našich rodičů postupně stávají i našimi problémy. V případě, že chcete prozatím alespoň urgentně pomoci vašim rodičům či jiným blízkým osobám, vyberte jim jednu z výše zmíněných pomůcek. Na začátku se možná budou zdráhat, protože nebudou chtít připustit, že potřebují pomoc, ale časem si na pomůcku zvyknou a určitě ji ocení. K upravení výšky postele zase mohou pomoci speciální nožičky určené k vyvýšení postele, případně výměna matrace za vyšší.