S přibývajícím věkem se lidské tělo mění, slábne a často ho trápí různá onemocnění. Potřebuje proto, abychom mu malinko pomohli. Jedním z velmi důležitých faktorů ovlivňujících nejen fyzické, ale také psychické zdraví seniorů, je jejich schopnost samostatně se pohybovat. Naši milí senioři už totiž často nemají dostatek energie ani síly k tomu, aby zvládali sami vyřizovat běžné denní pochůzky a činnosti. Naštěstí však existuje spousta šikovných pomůcek, které vašemu blízkému umožní zvládat běžný den o něco samostatněji, bezpečněji a spokojeněji. Mezi takové pomůcky patří i vozíky pro seniory. Co všechno k nim patří a jak je váš blízký může použít?
V první řadě si musíme říci, že pod pojmem vozík pro seniory najdete hned několik typů pomůcek. Liší se provedením, mechanismech i použitím. Mají však i něco společného – pomáhají našim milým seniorům s pohybem, přesunem a některé dokonce i s přenášením věcí.
K vozíkům pro seniory řadíme například:
Některé vozíky pro seniory jsou určeny k přesunu pouze po exteriéru, jiné lze použít i v interiéru. Podívejte se spolu s námi na jednotlivé typy těchto pomůcek a vyberte tu nejvhodnější pro vašeho blízkého.
Rolátory patří k pomůckám na chození, které jsou u seniorů velmi oblíbené. Jedná se v podstatě o chodítka vybavená kolečky, bezpečnostními brzdami a v mnoha případech i sedákem. Rolátory lze navíc „vylepšit“ různými košíky, taškami a jinými doplňky. Rolátory jsou obecně používány více v exteriéru, kde dělají seniorům společnost na procházkách, nákupech, návštěvách lékaře a podobně. Lze je však v případě potřeby použít i v interiéru, kde poskytnou pomoc při pohybu po bytě nebo domě a také při vstávání a sedání si.
Používají se jednoduše. Jelikož disponují kolečky, senior nemusí rolátor zvedat a posouvat vpřed. Pomůcka se hýbe spolu s ním, stačí ji držet a jemně tlačit před sebou. Bezpečnostní brzdy pomáhají zabránit samovolnému pohybu rolátoru a snižují riziko úrazu a poranění.
Vozíky pro seniory na nákupy jsou v mnohém podobné rolátorům, disponují však větším prostorem pro uložení nákupu. Senior se tak nebude muset trápit s tím, jak odnese tašku. I tyto vozíky mohou být vybaveny sedákem nebo jinými doplňky usnadňujícími používání a zvyšujícími bezpečnost v co nejvyšší možné míře.
Do této skupiny lze také zařadit dva typy pomůcek. První jsou elektrické vozíky pro seniory připomínající malé skútry. Jak již naznačuje jejich název, jsou poháněny elektřinou a senior je ovládá pomocí řídítek. Jsou určeny pouze pro přesun v exteriéru.
Druhou skupinou jsou elektrické invalidní vozíky pro seniory. Ty jsou určeny pro ty, kteří nedokážou sami kráčet v důsledku nepříznivého zdravotního stavu, nemoci, zranění a podobně. Jde sice o invalidní vozíky, ale nejsou ovládány manuálně, ale elektricky. Na opěrkách na ruce se nachází ovladač ve tvaru páčky. Pomocí ní se pak vozík posouvá vpřed, otáčí, případně couvá. Senior ho tedy může ovládat sám. V západních zemích jsou tyto vozíky velmi populární i mezi seniory, kteří sice dokážou sami chodit, ale nezvládnou delší trasy.
Elektrické invalidní vozíky patří k dražším zdravotnickým pomůckám, získat je však lze i na předpis. Některé pomůcky jsou totiž plně nebo částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Elektrický invalidní vozík na předpis může senior získat tehdy, pokud:
Prohlédněte si naši kompletní nabídku pomůcek při chůzi a vyberte tu nejlepší pro vašeho blízkého