Světlo na rolátor
Kvalitní LED světlo pro rolátory. Zlepšuje bezpečnost i viditelnost seniorů a uživatelů rolátorů venku ve...
262 Kč s DPHInvalidní vozík je základní zdravotní pomůckou pro lidi s omezenou schopností pohybu. Právě díky němu se lidé s handicapem mohou přesouvat z místa na místo, dostat se na pracoviště, nebo se účastnit různých kulturních akcí – jednoduše se zapojit do běžných činností dne. Jde o bezpečnou a komfortní pomůcku, bez které by lidé s pohybovým postižením neměli možnost žít tak, jako ostatní. Právě podle druhu postižení, a také podle specifik využívání, rozdělujeme invalidní vozíky na více typů.
Invalidní vozíky dělíme podle různých kritérií – nosnost, velikost (pro děti nebo dospělé), podle materiálu, typu (elektrické nebo mechanické), místa používání (interiérové nebo exteriérové), ale také podle toho, k jakým činnostem jsou určeny. Nejzákladnější a nejvyhledávanější typy vozíků podle těchto kritérií, které najdete i u nás, jsou:
Klasický mechanický invalidní vozík je ovládán buď ručně nebo jinou osobou. Jedná se o základní typ invalidního vozíku, který však nemusí vyhovovat každému – těžko se s ním manipuluje starším lidem, lidem se slabšími pažemi, ale také osobám s rozsáhlejším postižením.
Mechanické vozíky se vyrábějí ve více typech. Nejuniverzálnějším je klasický invalidní vozík pro denní používání, vhodný do interiéru i exteriéru. Další typy jsou například vozíky vhodné i do sprchy, které zastávají také funkci sprchovací židle, nebo cestovní invalidní vozíky, určené pouze pro převoz pacienta z bodu A do bodu B.
Elektrické invalidní vozíky rozdělujeme na klasické nebo verikalizační – díky nim lze pacienta nastavit do vertikální polohy, která simuluje stání. Oba typy se jednoduše ovládají joystickem a člověku dodávají více obratnosti a samostatnosti. Každý model vozíku má jiné přídavné funkce, které naleznete při popisu konkrétního modelu.
Každý vozík má svá specifika a funkce. Nejvyhledávanější je právě možnost složení vozíku, díky čemuž jej lze snadno přepravit v autě nebo odložit v bytě. Pokud s vozíkem manipuluje i druhá osoba, je také důležité, aby byl vozík co nejlehčí.
Váhu a informaci, zda vozík lze složit, vždy naleznete v popisu konkrétního modelu. Funkci složení má dnes už téměř každý model. Jinak je to ale s váhou, ta se většinou liší i od velikosti a maximální nosnosti vozíku – v zásadě tedy platí, že čím větší nosnost bude muset vozík spolehlivě unést, tím bude jeho výsledná hmotnost vyšší.
Pozor: i když budete hledat co nejlehčí model, doporučenou nosnost nikdy nepodceňujte. Po překročení doporučené nosnosti se může vozík začít znehodnocovat, bude obtížné s ním manipulovat a pacientovi hrozí nebezpečí. Při výběru konkrétního modelu vozíku se můžete poradit s prodejcem, případně s lékařem, který invalidní vozík může předepsat i na proplacení zdravotní pojišťovnou.
Doplňkové příslušenství k invalidním vozíkům zlepšuje komfort, zvyšuje bezpečnost a zjednodušuje používání vozíku ať už pro pacienta, nebo pro ošetřovatele. Mezi nejvyhledávanější příslušenství pro invalidní vozíky patří stupačky na nohy, měkký podsedák pro pohodlnější sezení a také bezpečnostní fixační pásy zabraňující pádu.
V letě a na podzim jsou využívány například deštníky na vozíky, které nechrání jen před deštěm, ale i před horkým sluncem. V zimě jsou to zase teplé fusaky nebo rukavice na vozík. Kromě těchto doplňků naleznete v naší nabídce také rampy a náhradní díly na vozíky – například kolečka, pláště na kolečka, sedáky, stupačky a podobně. Díky náhradním dílům není třeba měnit celý vozík vždy, když vyfučí kolečko nebo se porouchá stupačka. Veškeré náhradní díly i příslušenství k invalidním vozíkům najdete také v naší nabídce.