Potřebujete pomoci? Zavolejte nám
046/5456546
(Po - Pá: 8:00 - 15:00)
Kategorie produktů
Potřebujete poradit?
046/5456546
info@izdrav.cz

Jak správně nastavit výšku vycházkové hole nebo berle?

Datum publikace: 28. listopadu 2023
Kategorie:

Hole a berle jsou spolehlivými pomůckami, které poskytují oporu, stabilitu a jistotu při chůzi. Povětšině po nich sahají lidé s bolestmi nohou a kloubů, křečovými žílami, po úrazech nebo operacích. Pomoci však mohou i při zhoršené koordinaci a stabilitě ve stoje, například v důsledku vyššího věku nebo jiného onemocnění, které může způsobit točení hlavy a zapříčinit pád při chůzi.

Díky těmto pomůckám jsou tedy osoby s pohybovými obtížemi samostatnější, dokáží se pohybovat bez pomoci ostatních, a mohou také bez problémů provádět běžné činnosti dne, jako je osobní hygiena, péče o domácnost, nákupy nebo procházka na čerstvém vzduchu.

Hole a berle snižují zátěž na dolní končetiny tím, že váhu přenášejí částečně do zad, částečně do rukou a také do samotné chodící pomůcky. Aby však byly tyto funkce splněny, musí být hole i berle správně nastaveny a přizpůsobeny výšce pacienta. Některé si dokážete přenastavit i sami doma, jiné je třeba zkrátit na fixní výšku. Pokud právě takový problém řešíte, podívejte se na naše doporučení k nastavení.

Správné nastavení vycházkové hole

Hůl vám bude dobře sloužit jen v případě, že bude přesně přizpůsobena na vaši výšku. Nesprávné nastavení vycházkové hole nenabídne požadovanou úlevu, a dokonce může omezit funkčnost hole. V zásadě platí, že výška hole by měla sahat po zápěstí v obutém stavu. Jak jednoduše nastavit její optimální výšku?

  • 1. Postavte se zpříma a v obuvi, kterou nosíte nejčastěji.
  • 2. Ruce nechte volně viset, měly by být přirozeně mírně pokrčené.
  • 3. Hole položte na zem.
  • 4. Změřte si délku od kloubu zápěstí (ohybu) až po zem.
  • 5. Naměřená délka odpovídá správné výšce vaší hole.

Pozor: délka musí být změřena opravdu až po kloub zápěstí, ne jen po prsty. Pokud nebudete měřit délku od země až po zápěstní kloub, hůl nebude mít dobrou výšku, a tak neposkytne požadovanou oporu a jistotu při chůzi. Délku si můžete zkontrolovat i tak, že vedle nastavené hole spustíte ruku. Rukojeť hole by se měla nacházet přesně ve výšce zápěstí v ohybu. Více vám možná napoví i následující tabulka. Mírné odchylky může způsobit například tloušťka podrážky na obuvi.

nastavení hole

Od správného nastavení se pak odvíjí i to, zda budete hůl v ruce držet správně. Pokud ji budete mít příliš nízko, budete se nad ní sklánět a hrbit. Pokud ji zase budete mít příliš vysoko, nebudete se o ni umět pořádně zapřít. Optimální držení hole je zobrazeno na následujícím obrázku.

jak spravne drzet hul

Správné nastavení francouzské berle:

Stejně jako vycházková hůl, i berle by měla být nastavena na správnou výšku, aby poskytla požadovanou oporu a úlevu. Nastavíte ji následovně:

  • 1. Berlu opřete kolmo o zem, cca pár centimetrů od nohou.
  • 2. Ruce volně svěste vedle berle, v loketním kloubu je ohněte do úhlu přibližně 30° ( viz obrázek).
  • 3. Nastavte výšku berle tak, aby opěrka končila pár centimetrů pod loktem. Loket se musí dát volně a pohodlně ohnout.
  • 4. Pokud máte berlu s nastavitelnými rukojeťmi, přestavte si jejich výšku tak, aby po opření ruky do opěrky byly ručky ve výšce vašeho zápěstí (ohybu zápěstí).

K francouzské berle se nesmíte sklánět směrem dolů – tehdy je vám její výška příliš malá. Neměli byste se o ni opírat ani tak, že vám bude rameno nepřirozeně vystřelovat do výšky – tehdy máte berlu nastavenou příliš vysoko. Také by se o opěrku neměl opírat celý loket. Pokud se vás některý z těchto případů týká, může jít jen o špatně nastavenou výšku rukojeti, ale také o špatné nastavení výšky berle.

Správné nastavení podpažní berle:

Podpažní, respektive německé berle, se ze všech zmíněných nastavují nejjednodušeji. Jelikož je lze přestavovat manuálně, nic se nestane, pokud si je napoprvé špatně změříte. Postup je následující:

  • 1. Berlu opřete kolmo o zem, cca pár centimetrů od nohou.
  • 2. Ruce volně svěste vedle berle.
  • 3. Berlu si nastavte tak, aby její vrchní polstrovaný okraj končil přibližně 1 – 2 cm pod podpažím.
  • 4. Madla si pak podle této výšky upravte směrem nahoru nebo dolů tak, aby byly ruce při chůzi mírně skrčené v loktech.

Při používání těchto berlí se můžete mírně předklánět. Tento postoj vám umožní adekvátně přenést váhu na berle a odlehčí nemocnou nohu.

Jak se díky berlím a holím bezpečně pohybovat?

Pokud u člověka dojde ke zranění, operaci, zhoršení zdravotního stavu nebo jiné příčině pohybových potíží, první pomocí je samozřejmě pořízení pomůcky na chození. Ne vždy však pomůcka poskytne 100% oporu – především ne na kluzkém a nerovném povrchu, na písku, skalkách, po dešti, na kluzké dlažbě v koupelně a podobně.

Někdy je tedy vhodné, a také žádoucí, upravit prostředí bytu tak, aby se přizpůsobilo aktuálním pohybovým obtížím pacienta. V bytě je třeba dát si pozor na prahy, malé kluzké koberečky, gumené podložky a kluzkou podlahu. Při chůzi s holí také může být problém v úzkých prostorách, a proto byste měli zvážit, zda nábytek nelze popřesouvat tak, aby nepřekážel v pohybu.

Během pobytu venku je zase pro pacienty s berlemi nebo holemi nejlepší zvolit takovou trasu, na které bude málo „překážek“ – tedy minimum vysokých obrubníků, schodů nebo hlavních silničních komunikací bez vyznačených přechodů pro chodce. Vítaná určitě bude i lavička pro krátký odpočinek.

Vycházkové hole v naší nabídce

Francouzské berle v naší nabídce

Všechna práva vyhrazena © Igor Vlk - soukromá firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationclockcross