Vylučování je velmi citlivým a diskrétním tématem nejen u běžných lidí, ale i u imobilních pacientů a seniorů. Právě seniorům často zdravotní potíže nedovolují používat klasickou toaletu, a tak jsou při provádění potřeby odkázáni na pomoc rodiny nebo ošetřovatelů. Tento fakt může mít negativní vliv na jejich psychické rozpoložení. Existují však způsoby, jak mohou senioři provádět svou potřebu diskrétně, hygienicky a pohodlně i bez toho, aby použili klasické WC. Jedním z těchto způsobů je použití WC židle pro seniory.
Pro seniory, zcela nebo částečně imobilní pacienty nebo lidi po operacích, je někdy opravdu náročné používat toaletu, případně vůbec přejít z pokoje až do koupelny. I proto se stále více rozšiřuje používání tvz. WC židlí, respektive toaletních křesel. Umožňují provádět potřebu kdekoli, a to opravdu velmi hygienicky – židle má totiž odnímatelný kbelík (nádobu), kterou stačí po potřebě vyprázdnit do klasického WC a znovu ji umýt.
V porovnání s jinými pomůckami, například podložními mísami či používáním plenek, jde o doslova kultivovanější a příjemnější způsob vykonávání potřeby. Svým principem se tato WC židle velmi podobá klasickému WC, ale se dvěma rozdíly: nedá se spláchnout a dá se přesouvat v rámci domácnosti. Nejčastěji bývá umístěna v koupelně, ale jelikož se dá výškově nastavit, má opěrky a lépe se na ni sedá, pro seniory je vhodnější než klasické WC. Na trhu ji přitom naleznete ve více typech s různými přidanými funkcemi.
Nepojízdné WC židle pro seniory, nebo tedy toaletní křesla, na pohled vypadají jako klasická křesla, ale když vložíte kbelík a vyberete sedák, poskytují praktickou pomůcku pro výkon potřeby. Představit si je tedy v podstatě můžete jako klasická křesílka, akorát s přidanou nádobou na stolici a moč. Většinou jsou vyrobeny ze dřeva nebo kovu a nemají žádná kolečka. Z místa na místo je umíte jen přeložit, ne posunout. Jsou však vyrobeny z lehkých materiálů, takže s manipulací není žádný problém.
Všechna tato křesla jsou stabilní, odolná a mají protiskluzové pryžové pojistky na nožičkách. Podle konkrétního modelu křesla mohou být výškově nastavitelné nebo s pevnou výškou. Některé jsou dokonce skládací nebo rozkládací. Ty skládací po použití chytře sundáte a odložíte například za skříň. Ty rozkládací zase dokážete rozložit na více částí. Základ konstrukce WC židle pak vytvoří šikovnou podpěru k WC – umožní zapřít se do držadel a jednodušeji vstát z klasické toalety. Jedná se tedy o pomůcku, která může seniora doprovázet během celé rekonvalescence po operaci kloubu a podobně.
Na tuto otázku neumíme odpovědět obecně, protože každému bude vyhovovat něco jiného. Při výběru vhodného WC křesla zohledněte míru mobility seniora, jeho váhu, výšku, ale také prostorové možnosti.
Pokud žijete v malém bytě, nejpraktičtější bude skládací WC křeslo. Od výšky seniora zase závisí to, zda bude zapotřebí výškově nastavitelné křeslo – pro vyšší seniory může být náročné sednout si na nízkou židli, přesně opačný problém budou mít senioři nízkého vzrůstu.
Kromě různých výškově nastavitelných či skládacích WC židlí pro seniory můžete vašemu blízkému vybrat i další možnost – pojízdné toaletní křeslo. Pojízdné WC židle se používají v podstatě stejně, ale jejich výhodou je, že je můžete použít i pro krátký přesun pacienta. Když vyjmete nádobu a vložíte sedák, vypadají jako standardní vozíčky.
WC křesla tohoto typu mohou mít výškově nastavitelné opěrky rukou nebo stupačky na nohy. Některé jsou navíc vyrobeny z materiálů odolných vůči vodě, a tak vám poslouží i další přidanou funkcí: používají se také jako sprchová křesla. Seniora nebo imobilního pacienta na křesle odvezete přímo do sprchy a provedete celkovou tělesnou hygienu.
Mají v rámci péče o seniora tato WC křesla vůbec nějakou nevýhodu? Pravděpodobně jen vyšší cenu. Jsou vyrobeny z odolnějších materiálů a mají více funkcí – což se přirozeně odráží i na ceně. Jejich praktičnost a pomoc při každodenní péči o blízkou osobu však převyšuje počáteční investici.
Pokud vašim rodičům, partnerovi či jinému blízkému navrhnete používání takového toaletního křesla, s velkou pravděpodobností to nejprve odmítne. Pro spoustu seniorů je totiž opravdu náročné vyrovnat se s tím, že jsou v takové intimní oblasti odkázáni na pomoc druhých. Je pro ně obtížné přijmout své zdravotní problémy, a tak ze začátku mohou být proti.
Na tuto změnu byste proto měli jít citlivě a postupně. Vašeho blízkého ujistěte, že to není ostuda a používání WC židle pro něj bude komfortnější než používání toalety. Nejprve můžete seniora naučit sedat si na toaletní křeslo bez provedení potřeby – musí se na něm začít cítit jistě a osmělit se. Pak si domluvte určitý systém: poskytněte mu při potřebě dostatek času a dopřejte mu soukromí. Buďte laskavý a vlídný, i sebemenší náznak neochoty se může odrazit na odmítnutí používání této pomůcky. Váš blízký prostě musí vědět, že se o něj staráte s radostí a budete při něm stát i ve složitějších zdravotních situacích.
Prohlédněte si naši kompletní nabídku toaletních křesel
Objevte pojízdná i nepojízdná křesla z naší nabídky a vyberte tu nejlepší volbu pro vašeho blízkého.