Potřebujete pomoci? Zavolejte nám
+421 911 717 966
(Po - Pá: 9:00 - 17:00)
Kategorie produktů
Potřebujete poradit?
+421 911 717 966
info@izdrav.cz

Kompenzační pomůcky pro nevidomé a zrakově postižené lidi

Datum publikace: 28. prosince 2023

Zrak je jeden z pěti smyslů, díky kterému děláme spoustu činností automaticky. Mnozí se možná ani nezamyslíme nad tím, co to obnáší, když zrak postupně slábne nebo ho člověk ztratí úplně. Ztráta nebo absence zraku mohou ve velké míře zkomplikovat běžný život a každodenní fungování. Právě z tohoto důvodu jsou kompenzační pomůcky pro nevidomé obrovskou pomocí i pro vašeho blízkého se zrakovým postižením. Jaké pomůcky pro nevidomé mu můžete pořídit?

Co jsou kompenzační pomůcky pro nevidomé?

Kompenzační pomůcky jsou souhrnný název pro zařízení a předměty, které nahrazují, doplňují a podporují chybějící nebo oslabené funkce člověka s postižením. Jejich úkolem je usnadnit vašemu blízkému fungování v domácnosti, ale také celkově v životě. Mnohé pomáhají zrakově postiženým se vzděláváním, čtením, orientací v prostoru – jednoduše řečeno, zvyšují jejich samostatnost a alespoň částečné zařazení do běžného života.

Jak vybrat kompenzační pomůcku: slepecké hole

Hole pro nevidomé, zvané také bílé hole, jsou na jedné straně symbolem nevidomých, na té druhé zřejmě neodmyslitelnou součástí jejich života. Díky holi se totiž zrakově postižení dokáží pohybovat a orientovat ve svém okolí.

Slepecké hole rozdělujeme do 3 skupin:

 • orientační,
 • signalizační,
 • opěrné.

Orientační hole slouží nevidomému k orientaci v prostoru. Signalizační zahrnují hole se zažitými názvy jako krátká, lehká, tenká – jde o hole, které primárně slouží k signalizaci přítomnosti nevidomé nebo slabozraké osoby. Opěrná hůl, jak již naznačuje její název, slouží k poskytnutí opory a současně signalizuje, že její uživatel je nevidomý nebo slabozraký.

Slepecké hole mohou být dále:

 • pevné – vytvořeno z jednoho pevného dílu bez možnosti vysunutí nebo složení,
 • skládací – lze je složit na menší rozměr,
 • teleskopické – hole jsou také složeny z více dílů, při skládání se však zasouvají do sebe,
 • kombinované – spojují v sobě prvky teleskopických a skládacích holí.

Další kompenzační pomůcky pro nevidomé

Kromě holí existuje široké spektrum kompenzačních pomůcek pro nevidomé, kam řadíme například:

 • ultrazvukové detektory překážek, lokátory,
 • pomůcky pro psaní a čtení,
 • elektroniku – telefony, přehrávače a zařízení s hlasovým výstupem,
 • hodinky s hlasovým výstupem, hmatové hodinky,
 • a mnoho dalších.

Věděli jste, že ke kompenzačním pomůckám se radí i vodící pes?

Pro mnohé nevidomé je vodící pejsek neodmyslitelnou součástí života. Jedná se o pejsky, které jsou speciálně cvičeny tak, aby osobu se zrakovým postižením vedli. Pes musí umět rozpoznat překážky a upozornit na ně, případně je obejít. Vodící psy nejsou zrovna levná záležitost, na Slovensku jsou však uznány jako pojišťovnou hrazená kompenzační pomůcka. Je třeba si však uvědomit, že vodící pejsek není vhodný pro každého. Trénink a kooperace s pejskem vyžaduje spoustu času a chuti se učit – ať už ze strany nevidomého člověka nebo pejska.

Všechna práva vyhrazena © Igor Vlk - soukromá firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationclockcross