Potřebujete pomoci? Zavolejte nám
+421 46 5465546
(Po - Pá: 8:00 - 15:00)
Kategorie produktů
Potřebujete poradit?
+421 46 5465546
info@izdrav.cz

Pomůcky pro diabetiky: Víte, co všechno se cukrovkáři může hodit a na co máte při diabetu nárok?

Datum publikace: 24. února 2025

Cukrovka, odborně diabetes mellitus, je onemocnění látkové přeměny v organismu. Vyznačuje se zvýšenou hladinou glukózy v krvi a je zapříčiněna poruchami tvorby inzulínu ve slinivce břišní. V současnosti jde o stále rozšířenější onemocnění, přičemž rozlišujeme dva hlavní typy cukrovky – cukrovku typu I a cukrovku typu II. Diabetes je chronické onemocnění, které vyžaduje úpravu životního stylu, dodržování stanovené diety, léčby a také vhodnou péči.

Pokud vám nebo vašemu blízkému diagnostikovali diabetes, pravděpodobně se snažíte zorientovat ve všech pravidlech a zásadách. Co smíte a co ne? Jaké pomůcky budete potřebovat a k čemu máte nárok? Připravili jsme si pro vás malou pomůcku ve formě přehledu základních pomůcek pro diabetiky.

Pomůcky pro diabetiky k léčbě i péči o tělo

Pomůcky pro diabetiky můžeme rozdělit do více skupin. První tvoří pomůcky související s cukrovkou jako takovou – čili glukometr, testovací proužky a lancety. Ty jsou potřebné k tomu, aby si diabetik mohl kontrolovat hladinu glukózy v krvi, a tedy i účinnost diety a léčby. Někdo si provádí kontrolní měření jen v lékařem stanovených intervalech, jiní diabetici si cukr měří pravidelně.

pomucky pro diabetiky glukomer

Pomůcky pro podávání léků a inzulínu

Další skupina pomůcek pro diabetiky jsou ty, které jsou potřebné k podávání léků a inzulínu. Ne každý cukrovkář je totiž odkázán na inzulínovou terapii. Většina pacientů s diagnostikovanou cukrovkou II. typu, donedávna nazývanou také stařecká cukrovka, se léčí pomocí perorálně (ústně) podávaných léků na cukrovku. Někteří cukrovkáři II. typu a všichni cukrovkáři s diabetem I. typu si však musí píchat inzulín.

Obvykle se podávání inzulínu provádí prostřednictvím inzulínového pera. Dostupné jsou také inzulínové stříkačky a speciální inzulínové pumpy. Zde je třeba mít na paměti, že neotevřený inzulín se skladuje v chladu, otevřený při pokojové teplotě – nepodává se studený.

Pokud cestujete na dovolenou nebo na výlet, jistě bude vhodnou pomůckou chladící pouzdro na inzulín, které jej udrží v bezpečné teplotě. Nezapomínejte ale, že byste pouzdro neměli vystavovat teplotám vyšším než 30°C, přímému slunci a ani mrazu.

Dávkovače léků vám pomohou nevynechávat dávky léků

Pro usnadnění užívání léků a také přehled o tom, zda jste denní dávku užili, doporučujeme použití dávkovačů léků. Tato pomůcka se nejčastěji používá u seniorů, protože právě oni často musí užívat větší množství léků.

Dávkovače jsou však velkým pomocníkem pro všechny, kteří denně berou léky nebo doplňky a sem tam se jim stane, že je zapomenou užít. Dávkovače koupíte v různých variantách. Některé jsou menší, jiné větší a najdete také takové, co mají formu klíčenky. Můžete si tedy výběr přizpůsobit přesně vašim potřebám. Nadávkujete si léky na jeden den nebo třeba na celý týden?

Pomůcky pro péči o nohy

Další skupinou pomůcek, které by diabetikovi neměly chybět, jsou přípravky péče o nohy. Pokud trpíte cukrovkou, určitě vás diabetolog upozornil, že cukrovkáři jsou obecně náchylnější ke vzniku infekcí. Mohou se jim hůře hojit rány, a proto by měli být velmi opatrní při péči o své nohy.

Jednou z nepříjemných, a často i vážných komplikací cukrovky, je totiž vznik diabetických vředů a diabetické nohy. Diabetická noha je závažná komplikace diabetu, která vzniká v důsledku poškození nervů (neuropatie) a cév (ischemické choroby) dolních končetin. Vede k tvorbě vředů, infekcí a v případě zanedbání až k riziku amputace končetiny.

Je proto obzvláště důležité, aby osoby s diabetem věnovaly péči o nohy opravdu patřičnou pozornost. Pravidelná hygiena, pedikúra, prevence vzniku popraskané kůže a vyhýbání se mykózám jsou v tomto případě klíčové.

Můžete se objednat na odbornou pedikúru u pedikérky – ta je vhodná především, pokud již máte potíže s plísňovými infekcemi nebo zhrublou kůží. V rámci domácí péče pak nezapomeňte na pravidelnou hydrataci, hygienu a jemné odstraňování zhrublé kůže. Rozhodně nedoporučujeme používání žiletek, ale jemných pilníků určených pro nohy. Vždy si dejte pozor, abyste si nezpůsobili poranění a nezavedli infekci.

U diabetiků náchylných ke vzniku diabetické nohy se také doporučuje nošení speciálních ponožek nebo bot. Běžné ponožky a obuv totiž mohou způsobovat zvýšení tlaku, oděry, případně bránit pokožce v „dýchání“. To všechno má potom vliv na vznik již zmíněných komplikací ve formě poranění, infekce až diabetické nohy.

Jaké další pomůcky se vám jako diabetikovi mohou hodit?

Kromě výše zmíněných pomůcek nezapomeňte na:

  • tlakoměr, především pokud vás trápí problémy s tlakem,
  • přípravky a pomůcky k dezinfekci místa vpichu při aplikaci inzulínu a dezinfekci rukou,
  • nádobu na likvidaci použitých jehel,
  • zápisník, do kterého si budete psát naměřené hodnoty glukózy, případně i konzumované jídlo a jiné potřebné údaje, díky kterým si bude lékař moci odpozorovat váš stav.

Všechna práva vyhrazena © Igor Vlk - soukromá firma 2016 - 2025

Vytvořila digitální agentura Ametica.

envelopephone-handsetlocationclockcross