Potřebujete pomoci? Zavolejte nám
+421 46 5465546
(Po - Pá: 8:00 - 15:00)
Kategorie produktů
Potřebujete poradit?
+421 46 5465546
info@izdrav.cz

Zdravotní pomůcky pro seniory: Jak můžete vašemu blízkému seniorovi usnadnit každodenní fungování?

Datum publikace: 20. února 2025

S přibývajícím věkem se mnohé běžné denní úkony stávají pro naše milé seniory náročnější. Přestože ještě před časem možná vše zvládali levou zadní, dnes mohou potřebovat trošku pomoci. Tento fakt je pro mnohé starší lidi frustrující a může ovlivňovat jejich psychickou pohodu a zdraví. Pokud chcete vašemu milému seniorovi usnadnit každodenní činnosti a dopřát mu co nejvíce samostatnosti, určitě vám bude přínosný náš malý přehled kompenzačních a zdravotních pomůcek pro seniory. Podívejte se spolu s námi, jaké různé pomůcky jsou pro vašeho blízkého dostupné.

Jaké zdravotní pomůcky pro seniory existují?

Pomůcek pro seniory je velké množství. Některé se používají běžně, jiné by vám možná vůbec nepřišly na rozum. Seniorům pomáhají například:

  • různé hole,
  • madla,
  • zvyšovače na WC,
  • pomůcky na oblékání,
  • pomůcky k jídlu,
  • pomůcky k usnadnění volnočasových aktivit jako čtení nebo luštění křížovek a podobně.

Zjistěte o těchto pomůckách pro seniory více a možná objevíte přesně to, co usnadní každodenní fungování i vašemu blízkému.

pomucky pro seniory na chuzi

Zdravotní pomůcky pro seniory na pomoc při vstávání

První věc, kterou ráno uděláme je, že vstaneme z postele. Pro někoho je to jednoduché a vůbec se nad tím nezamýšlí, ale pro starší lidi jde často o delší proces. Tělo staršího člověka je slabší. Senior může mít například problémy s klouby nebo udržením stability. Vstávání mu usnadní zdravotní pomůcky jako madla, chodítko, případně hůl. Výběr pomůcky byste vždy měli přizpůsobit zdravotnímu stavu a potřebám seniora:

  • Madla – některá madla se připevňují o zeď, jiná jsou univerzální a lze je použít i při vstávání z postele. Jedná se většinou o madla s upevněním o rošt postele. Ty nabízejí seniorovi možnost opřít se během vstávání i sedání na postel.
  • Zvyšovače postele a nábytku – jedná se o pomůcky připevnitelné o spodní část postele nebo jiného nábytku, který potřebujete zvýšit. Jsou vhodnou pomůckou v případě, že má senior například nižší postel – mnozí lidé s onemocněním kloubů mají totiž menší problém se vstáváním z vyšších poloh.
  • Chodítka – statické chodítko slouží nejen k pomoci při chůzi, ale je také velmi chytrým pomocníkem při vstávání a sedání. Senior se může opřít a/nebo zapřít podle potřeby a současně získá větší stabilitu.
  • Berle – pokud váš blízký nepotřebuje až tak velkou oporu, může mu být dostačující pomůckou při vstávání i berle nebo vycházková hůl.

Zdravotné pomůcky pro seniory do koupelny

Hygiena je velmi důležitý aspekt života. Ovlivňuje totiž nejen na naše fyzické zdraví, ale i to psychické. U starších lidí se můžeme setkat s tím, že již nemohou hygienu provádět tak pravidelně a důkladně jako dříve. Jelikož se však jedná o velmi citlivou záležitost, stydí se poprosit o pomoc. I v tomto směru umíte podat pomocnou ruku, aniž byste přímo „narušili“ jejich soukromí.

Jednou skupinou zdravotních pomůcek do koupelny jsou ty, o kterých jste už zřejmě slyšeli:

Jejich hlavním úkolem je to, aby poskytly seniorovi oporu, stabilitu a zvýšily bezpečnost během provádění hygieny.

Existují i ​​další pomůcky denní potřeby do koupelny s více specifickým použitím. Patří sem například:

  • různé kartáče a mycí houby s prodlouženými rukojeťmi,
  • speciálně upravené hřebeny a kartáče na vlasy,
  • vytlačovačů tub (například na zubní pasty a krémy),
  • čističe nohou a prostorů mezi prsty,
  • pomůcky pro krémování.

Dávkovače na léky pro seniory

S věkem se často objevují různá onemocnění a zdravotní potíže, které vyžadují, aby váš blízký pravidelně užíval léky. Někdy může být pro staršího člověka problematické si zapamatovat kdy a jaké léky má užít. Skvělou pomůckou pro tyto případy jsou dávkovače léků. Díky nim můžete vašemu blízkému nachystat léky na několik dní předem, přičemž stačí, aby je senior užil. Kromě dávkovačů můžete vyzkoušet i různé typy deličů tablet. Ty jsou vhodné pro seniory s menší silou v rukou, revmatiků a podobně.

Pomůcky pro oblékání a obouvání

Ve vyšším věku jsou často náročné pohyby, při kterých je třeba se sehnout nebo zvednout ruce do určité výšky. Problematickým se tak mohou stát dokonce i tak jednoduché věci, jako obutí ponožek, bot a zapnutí košile. Aby se váš milý senior zvládl sám bez problémů obléct a obout, můžete mu ukázat některé z následujících chytrých zdravotních pomůcek:

Pomůcky pro chození pro seniory a pro bezpečný pohyb mimo domov

V případě, že se senior rád vybere na vycházku nebo nákup, ale potřebuje trošku pomoci s oporou při chůzi, máte na výběr hned z několika typů pomůcek na chození. Nejznámější jsou například různé typy berlí a vycházkových holí. Pro ty seniory, kteří potřebují opory trošku víc, jsou dostupná chodítka a rolátory. Skvělou pomůckou pro nákupy jsou nákupní vozíky. Slouží jako náhrada za nákupní tašky – senior je nemusí nosit v rukou. Některé nákupní vozíky jsou vybaveny také sedačkou. Váš blízký si tak bude moci v případě potřeby na chvilku odpočinout.

Myslet bychom také měli na činnosti, které senior dělá, než se vůbec vybere ven. Skrz již zmiňované problémy s úchopem malých předmětů může být pro mnohé problematické například zamknout dveře, a nebo zmáčknout kliku. I pro tento případ však existuje několik šikovných pomůcek jako prodloužení kliky nebo pomůcky pro otočení klíče.

Pomůcky pro seniory pro volnočasové aktivity a zábavu

Jako poslední bychom zmínili pomůcky, díky kterým se senior bude moci věnovat svým oblíbeným volnočasovým aktivitám. Pokud váš prarodič patří k těm, co rádi stráví čas čtením, hodit se mu může například držák na knihy nebo zvětšovací lupa. Mnozí senioři jsou fanoušky křížovek a osmisměrek – pro ně by se mohlo hodit například speciální pero a držák na pero pro snadnější úchop.

Všechna práva vyhrazena © Igor Vlk - soukromá firma 2016 - 2025

Vytvořila digitální agentura Ametica.

envelopephone-handsetlocationclockcross