Onemocnění, úrazy, zhoršení zdraví a snížení mobility se může objevit rychle a bez varování. Velmi často to znamená, že mnoho změn čeká nejen samotného pacienta, ale i jeho blízké. Ať už se budete o vašeho blízkého starat vy sami, nebo vám bude pomáhat pečovatel, budete kromě trpělivosti a odhodlání potřebovat i ty správné pomůcky a znalosti.
Jedním z klíčových aspektů péče o částečně a zcela imobilní lidi je správné a pravidelné polohování. To vám totiž pomůže střídavě zatěžovat a odlehčovat jednotlivé části těla vašeho blízkého a zabránit vzniku bolestivých dekubitů. Přečtěte si o polohování něco víc a objevte kvalitní antidekubitní pomůcky.
Imobilní pacienti jsou připoutáni na lůžko, což znamená, že mají omezené možnosti pohybu. Částečně imobilní pacienti mohou být schopni do určité míry měnit polohu sami. To znamená, že je možná nebudete muset polohovat tak často, jak je tomu u zcela imobilních pacientů. Při dlouhodobém ležení v jedné poloze totiž vznikají různé zdravotní komplikace. Mezi nejčastější patří:
Kromě toho si zkuste představit, že byste například během noci leželi neustále v jedné poloze bez možnosti se otočit na bok, záda, břicho a podobně. Určitě by se kvalita vašeho odpočinku zhoršila a ozývala by se také bolest kloubů či křížů.
I z tohoto důvodu je změna polohy u ležícího pacienta klíčová. Správným polohováním mu pomůžete zmírnit bolest a také střídat zatížení jednotlivých částí těla tak, aby se zvýšilo jeho pohodlí. Jednotlivé polohy pomáhají snížit zatížení páteře, křížů, kyčlí, pánve a samozřejmě i končetin.
Jak pečovat o ležícího pacienta?
Přečtěte si, jak byste měli pečovat o vašeho blízkého připoutaného na lůžko.
Polohování ležícího pacienta by bylo bez vhodných pomůcek o něco složitější a náročnější. Právě antidekubitní pomůcky, jako jsou různé podložky, matrace a polštáře, vám pomohou uložit blízkého do vhodné polohy a odlehčit jednotlivé části jeho těla. Podívejme se nyní blíže na jednotlivé antidekubitní pomůcky.
Přestože se dekubity nazývají proleženiny, což navádí k tomu, že vznikají jen při dlouhodobém ležení, není tomu tak úplně. Dekubity se mohou na těle vašeho blízkého vytvořit i při dlouhém sezení – například v invalidním vozíku, křesle nebo v posteli. Antidekubitní polštáře na sezení mají speciální tvar a přizpůsobeny jsou také velikostí a materiálem. Jsou vyrobeny tak, aby vašemu blízkému přinesly úlevu při sezení a snížily riziko vzniku dekubitů na minimum.
Polštáře proti proleženinám zahrnují vcelku široké spektrum pomůcek různých tvarů. Některé jsou určeny k odlehčení hlavy a krční páteře, jiné zase horních nebo dolních končetin, páteře a podobně. Velkou skupinu polštářů proti proleženinám tvoří takzvané klínové polštáře. Mnohé z nich mají všestranné využití, díky čemuž je při polohování umíte použít hned několika způsoby.
Kromě klínových polštářů jsou dostupné také polštáře proti proleženinám, které zmírňují zatížení těla při ležení na boku. Mají speciální podlouhlý tvar a umožňují odlehčit hned několik částí těla současně.
Ke skvělým pomocníkům patří také matrace proti proleženinám. Jsou vyrobeny ze speciálních materiálů tak, aby se přizpůsobily tvaru těla a snižovaly na něj zátěž. Mnohé z trubkových antidekubitních matrací disponují i kompresorem, díky čemuž je jednoduše připravíte k použití.
Jako poslední musíme vzpomenout antidekubitní podložky, nebo tedy chrániče loktů, pat, kotníků a podobně. Jejich úkolem je chránit tyto části před nadměrným tlakem během ležení a sezení, díky čemuž přinášejí nejen úlevu, ale pomáhají také s prevencí dekubitů.