Potřebujete pomoci? Zavolejte nám
+421 911 717 966
(Po - Pá: 9:00 - 17:00)
Kategorie produktů
Potřebujete poradit?
+421 911 717 966
info@izdrav.cz

Přehled hygienických pomůcek pro imobilní pacienty

Datum publikace: 17. září 2024

Péče o imobilní pacienty v domácím prostředí dokáže být náročná nejen psychicky, ale i fyzicky. Zahrnuje pravidelné rehabilitace, psychickou oporu a v neposlední řadě i hygienu. Právě osobní hygiena dokáže zvýšit pohodlí pacienta a v pozitivním slova smyslu ovlivnit jeho zdravotní stav. Je totiž důležité tělo pravidelně zbavovat nečistot, aby se předcházelo vzniku infekcí a kožních problémů.

Hygiena a péče o imobilního pacienta

Prevence, psychická pohoda a upevňování návyků jsou jen některé z řady důvodů, proč je opravdu třeba dbát o důkladnou a pravidelnou hygienu imobilního pacienta. Péči můžete rozdělit mezi denní fáze: na ranní hygienu, večerní hygienu a průběžnou hygienu během dne zaměřenou na vylučování, případně výměnu inkontinenčních pomůcek.

Ranní a večerní toaleta by měly zahrnovat činnosti jako péče o ruce a nehty, pedikúru, vyčištění zubů a dutiny ústní, úpravu vlasů, intimní hygienu a koupel. Některé činnosti je nutno provádět i ráno i večer (například mytí zubů), některé jen jednou za pár dní (například pedikúru). Stejně tak by toaleta v pravidelných intervalech měla zahrnovat výměnu oblečení, ložního prádla a praní přikrývek.

Právě pravidelnost péče o imobilního pacienta je obzvláště důležitá i z psychologického hlediska. Zvykne si na určitý režim a na jednotlivé úkony se bude moci připravit. Pokud to zdravotní stav dovoluje, nechte ho samého zčásti se podílet na hygieně – například na mytí zubů, úpravě vlasů a podobně. Pomůže to k jeho samostatnosti a pozitivnímu psychickému nastavení.

hygiena pacienta

Samotná realizace hygienické péče samozřejmě závisí i na stupni imobility pacienta. Někteří zvládnou koupel ve vaně nebo ve sprchovém koutě, jiní jsou odkázáni na kompletní postelovou koupel. Pokud se vyžaduje hygiena jen v posteli, zvolte si správný postup – nejprve se zaměřte na obličej a zuby, poté na vlasy, horní část těla, intimní oblast a nakonec nohy.

Hygienické pomůcky pro imobilní pacienty pro diskrétní vylučování

Péče o imobilní pacienty nelze popsat přesně krok po kroku. Do velké míry totiž závisí na míře postižení vašeho blízkého a jeho individuálních potřebách a možnostech. Obecně však největší problém nastává při vylučování. Jelikož jde o intimní a diskrétní záležitost, samotný pacient bývá častokrát zahanben a ostýchá se.

Možností k provedení potřeby je však několik, a ta správná volba opět závisí na míře a typu postižení. Máte-li doma čistě ležícího pacienta, s provedením potřeby mu mohou pomoci:

  • Podložní mísy: slouží k vylučování moči i stolice. V tomto případě však buď budete muset vašeho blízkého nadzvednout, nebo sám zvedne pánev.
  • Sáčky nebo láhve na moč: jde o nejjednodušší způsob vylučování moči, pokud má pacient zaveden katetr.
  • Pleny: používání plen je vhodné u nehybných pacientů. Myslete ale na jejich pravidelné přebalování a správnou hygienu.

Nástavce na WC a toaletní křesla

Výběr pomůcky k vylučování, která vyhovuje i pacientovi i ošetřující osobě, samozřejmě ve velké míře závisí na psychickém stavu pacienta. Svou roli hraje i typ jeho postižení a schopnost ovládat nutkání na potřebu. Pokud je vaše blízká osoba alespoň částečně mobilní, vhodnou pomůckou pro vylučování může být i toaletní křeslo, případně nástavec na WC.

Toaletní křesla umožňují diskrétně, pohodlně a hygienicky provést potřebu podobným způsobem, jako na klasickém WC. Rozdíl je jen v tom, že toaletní křeslo může být umístěno prakticky kdekoli, například i v ložnici. Jelikož je při jeho používání třeba vstát z postele (i když s vaší pomocí), může být toaletní křeslo i psychologickou pomůcku. Vašemu blízkému pomůže se takzvaně „aktivizovat“, a tedy bude nucen provést nějakou činnost. Může mu dávat pocit samostatnosti, a tím přispívat k jeho psychické pohodě.

Druhou možností je nástavec na WC. Ten je ale vhodný jen pro poměrně dobře mobilní pacienty – například pro seniory s bolestmi kloubů, případně pro mladší lidi po různých operacích. Je stabilně připevněn k toaletě, a tak jej po určitou dobu zřejmě bude muset používat celá rodina.

Inkontinence moči: Co by vám nemělo chybět při ošetřování pacienta s únikem moči?

Při problémech s inkontinencí se doporučuje používat buď inkontinenční vložky nebo kalhotky. Pro ležící pacienty jsou lepší volbou inkontinenční kalhotky, které před únikem moči chrání i v poloze v lehu. Co je při péči o tyto pacienty důležité?

V zásadě je to podobné jako u plen – inkontinenční pomůcky je třeba pravidelně vyměňovat. Pacient totiž nemůže zůstat ve vlhkém prostředí příliš dlouho. Při výměně je třeba zároveň provést alespoň základní očistu pokožky v intimní oblasti. Nepravidelné nebo málo časté vyměňování pomůcek může vést k podráždění kůže a podpoře růstu mikrooganismů, které způsobují záněty, opruzeniny a podobně. Vždy byste proto měli mít po ruce intimní mycí přípravky určené právě k tomuto problému.

Koupel a sprchování imobilních pacientů

Tak jako při vylučování, i výběr pomůcek pro sprchování imobilních pacientů závisí od stupně mobility vašeho blízkého. Možností, jak mu při mytí poskytnout co největší komfort, je více. Nápomocné vám mohou být například:

  • pojízdná toaletní křesla, která lze využít i při sprchování,
  • podpůrná madla a držadla do vany,
  • sprchové sedačky do sprchového koutu,
  • vanové zvedáky,
  • speciální pomůcky určené k hygieně ležících pacientů.

Všechny, kromě posledního zmíněného, ​​umožňují pacienta umýt ve vaně nebo ve sprchovém koutě. Pokud to ale z různých důvodů není možné a pacienta musíte umýt přímo v posteli, hygienu vám usnadní například tyto produkty, které vaší blízké osobě dopřejí pocit svěžesti a čistoty i bez použití vody.

Hygiena ústní dutiny

Zapomínat není třeba ani na pravidelnou a důslednou hygienu ústní dutiny, která chrání před vznikem zánětů dásní, zubních kazů a podobně. Způsob se odvíjí od toho, zda má pacient vlastní zuby nebo vyjímatelnou protézu. U starších pacientů je protéza výhodou, jelikož ji lze snadněji očistit. Na druhé straně však mohou mít následně problém s jejím nasazováním.

Pokud je váš blízký schopen provádět ústní hygienu sám, nechte to na něj. Péče o sebe patří mezi základní předpoklady k tomu, aby měl ze sebe pacient plnohodnotný pocit. Pro ty, u kterých je ústní hygiena obzvlášť náročná, mohou být vhodné například tyto glycerinové tyčinky.

Péče o nehty

Mezi poslední, ale určitě neméně důležité, části těla patří nehty. Ležící pacient by je měl mít vždy čisté, bez záděrů a nerovností, aby se náhodou nepoškrábal nebo se mu v okolí nehtů náhodou nevyvinula infekce. Důležitá je i pravidelná péče o nehty na nohou – pedikúra, a to obzvláště u diabetiků. Mezi základní pomůcky patří nůžky nebo kleštičky, pilník na zrohovatělou kůži, odstraňovač nehtové kůžičky, pilníky a další pomůcky. Tyto, i mnohé jiné, najdete na našem eshopu.

Všechna práva vyhrazena © Igor Vlk - soukromá firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationclockcross