Je zcela přirozené, že s přibývajícím věkem potřebuje člověk pomoc při různých činnostech a úkonech. Ve velké míře to závisí především na zdravotním stavu seniora. Někteří senioři jsou hodně mobilní, a byť v pomalejším tempu, ale přece jen zvládnou většinu úkonů sami. Jiní senioři jsou však odkázáni na pomoc rodinných příslušníků nebo pečovatelů. Pokud i vy pečujete o rodiče nad 80 let, přečtěte si, co taková péče obnáší a jaké pomůcky budete potřebovat.
Každý člověk je jiný, a to platí i v případě seniorů. Během života se mohou objevit různá onemocnění, úrazy a poranění, která ovlivní zdravotní stav člověka nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě. Proto se potřeby jednotlivých důchodců liší. Pokud bychom to však měli nějak shrnout, opatrování seniora lze rozdělit do dvou skupin:
Domácí péče o seniora může také probíhat ve více úrovních. V první řadě zvažte, jestli váš milý senior zvládne bydlet sám. Obecně je bezpečnější, pokud senioři nebývají sami. Možná jste se už ale i vy setkali s takovými staršími lidmi, kteří na život ve vlastním bytě nedají dopustit a chtějí být samostatní do poslední možné chvíle. V takovém případě zvykne péče probíhat i „na dálku“ – tedy pravidelnými návštěvami a kontrolou, zda je u seniora vše v pořádku a nic mu nechybí.
V případě, že se rozhodnete opatrovat rodiče doma, budete mít větší přehled o tom, jaké má návyky a kolik toho zvládne sám. Budete mu moci pomoci v situacích, kdy bys už sám poradit nemohl. Ve většině případů takovou péči potřebují senioři nad 80 let, které na jedné straně potěší, že nejsou sami a na druhé jsou často fyzicky slabší a už si například nedokážou sami uvařit, nakoupit nebo bezpečně zvládnout koupel.
Při domácí péči o rodiče hraje velmi velkou roli to, jak je na tom váš rodič zdravotně. Při chronických nebo vážných onemocněních může být nutná zvýšená péče, případně asistence pečovatele, zdravotní sestry a podobně. Pokud však váš rodič nepotřebuje speciální péči, je možné, že vám postačí:
Z pomůcek se vám můžou hodit dávkovače na léky umožňující snadné rozdělení léků do jednotlivých dávek. V závislosti na množství léků, které senior užívá, můžete sáhnout po dávkovačích rozdělených jen na dny, nebo po takových, co mají i jednotlivé dny rozdělené na fáze dne – ráno, oběd a večer. Některé disponují dokonce i časovačem. Ten seniorovi připomene, kdy je čas užít léky.
Při péči o rodiče nad 80 let bude třeba domácnost určitým způsobem přizpůsobit. Do jaké míry budou úpravy potřebné záleží především na samotném zdravotném stavu seniora. Základem jsou však různé kompenzační pomůcky, dále pomůcky při chůzi nebo používání koupelny. Pokud bydlí váš rodič sám, hodit se mu navíc budou i pomůcky při oblékání, obouvání, otevírání dveří, lahví a podobně.
V rámci pomůcek na chození jsou velmi oblíbené, a především praktické, chodítka a rolátory. Poskytují dostatek opory, zvyšují stabilitu a umožňují seniorovi pohybovat se nejen po bytě nebo domě, ale také po exteriéru bez pomoci jiné osoby. Chodítka se hodí především na chození v interiéru, přičemž rolátory jsou zase užiteční společníci na procházky venku. Mnohé disponují sedáky, na kterých si váš milý rodič může v případě potřeby posedět a trošku si odpočinout.
Další pomůcky, které se můžou seniorovi hodiť:
Vytvořila digitální agentura Ametica.